شماره پشتیبانی: ۷۲۱۱۳-۰۲۱

روش های افزایش سود رستوران

دانستنی های رستوران / ۱۴, بهمن ۱۳۹۷
روش های افزایش سود رستوران
در صنعت رستوران داری، نرخ بازدهی میزها امری پیچیده و اصلی است: شما میخواهید در هر وعده غذایی تعداد میهمانی های بیشتری را ممکن سازید، اما نمیخواهید مشتریان احساس ازدحام یا بی احترامی کنند. رستوران هایی که خیلی حرفه ای نیستند میخواهند در طول هر وعده غذایی سه مرتبه و یا هر یک ساعت و نیم یک مرتبه میز را بچینند. در حالی که سر و صدای این کار کم هم نیست. زمانی که با گروه ها و جمع هایی روبرو میشوید که دوست دارند بعد از پرداخت صورتحساب همچنان پشت میز بنشینند، این دسته از مشتریان می توانند تاثیر منفی در رشد سود دهی رستورانها را داشته باشند. جهت بهبود نرخ سود دهی رستورانتان بدون هیچ برخورد ناخوشایندی در میزبانی، مطمئن شوید که تعدادی از روش های ذکر شده در زیر را اجرا می کنید.

سالن غذاخوری حرفه ای در مقایسه با سالن غذاخوری معمولی

یکی از بزرگترین عواملی که قبل از عمل به روش های زیر در نظر گرفته می شود، اینست که یک غذاخوری حرفه ای و خوب را بنا می سازید یا یک غذاخوری معمولی؟ در حالی که بیشتر رستورانهای معمولی روی نرخ سود دهی بیشتر تمرکز میکنند. جهت رشد نرخ سود در این رستورانها هم به مواردی چون رومیزی های سفید تجاری یا اصلاح مواردی از این قبیل توجه نمایید.

 

۱.چیدمان سازماندهی شده داشته باشید.

یکی از روش های افزایش سود دهی میزها، داشتن چیدمانی سازماندهی شده و سیستم رزرو می باشد. لازمه تحقق این امر وجود ارتباط خیلی خوب بین پیش خدمت ها و میزبانان می باشد. به محض اینکه پیش خدمت صورت حساب ها را جمع آوری میکند و پیام مدیران را جهت تمیزکردن میزها دریافت کرد، باید میهمانان را آگاه کنند که میز آنها در مدت کوتاهی آماده خواهد شد. هرچه میزبانان بتوانند مشتریان را زودتر به سمت میزهایشان راهنمایی کنند، میزها مدت زمان کمتری خالی خواهند بود. جهت بهبود مراحل پرشدن میز و افزایش سرعت مستقر شدن مشتریان راه حل های زیر را پیش گیرید:

 • میزها را به میهمانانی که در صف انتظار هستند، اختصاص دهید تا به محض اینکه میزها آماده شدند، بتوانند بنشینند.
 • فضای انتظاری نزدیک محل میزبانی درنظر بگیرید، بدین ترتیب پیش خدمت ها می توانند به آسانی مشتریان را به محض آماده شدن میز پیدا کنند. هیچ چیز بدتر از این نیست که چندین بار میهمانان یک میز را صدا بزنید در حالی که آنها بیرون منتظر هستند.
 • فقط مشتریانی که در راهرو داخل هستند پذیرا باشید، بدین ترتیب مجبور نیستید به میهمانانی که هیچ رزروی انجام نداده اند رسیدگی کنید.

 

۲. خدمات ارائه شده از سوی کارکنان، جدول بندی شود.

راه دیگری برای اینکه پذیرایی از هر میهمانی حدود یک ساعت و نیم طول بکشد اینست که خدمات ارائه شده از سوی کارکنان، جدول بندی شود. اگر یکی از پیش خدمت ها جدول را به درستی تهیه نکند، زمان اشغال بودن میز را بیشتر میکند. برای مشتریان گرسنه چیزی بدتر از این نیست که به مدت طولانی منتظر پیش خدمت باشند تا بیاید و خود را معرفی کند و تنها رهایشان کند تا سفارش بدهند. نکاتی که در ذیل آورده شده است به منظور کمک به شماست تا خدمات خود را در قالب جدول داشته باشید.

 • پیش خدمت ها دقیقا" در اولین دقیقه ای که میهمانان می نشینند، سر میز برسند.
 • سفارش نوشیدنی یا آب را بگیرند.
 • از میهمانان سوال کنند که آیا قبلا در این رستوران میهمان بوده اند؟ اگر خیر، منویی را با گزینه های پیشنهادی های لایت شده ارائه دهند.
 • اگر جمع میهمانی بزرگ باشد، توجه داشته باشید که بیش از یک پیش خدمت سر میز حاضر باشند.
 • بشقاب ها را زمانی که میهمانان غذای خود را تمام کرده اند، جمع کنید. بهتر از اینست که منتظر باشید تا بروند.
 • بیش از یک سالن کار را سر میز داشته باشید تا بشقاب ها را سریعتر تمیز کنند.
 • ابزار نقره ای را بپیچید و ظروف را تمیز آماده نگه دارید تا میزها سریعتر برای استفاده مجدد آماده شوند.
 • قبل از درخواست مشتری صورتحساب را روی میز قرار دهید. بدین ترتیب اگر میهمانان دسر خود را تمام کرده باشند، دیگر نیازی نیست منتظر باشند و یا به شما اشاره دهند.
 • در صورتی که مشتریان بعد از پرداخت صورتحساب همچنان اطراف میز هستند و صف مشتریان در انتظار طولانی است، اشکالی ندارد مودبانه از آنها بخواهید تا ادامه صحبت را در فضای کافه داشته باشند تا شما بتوانید به میهمان رزرو شده دیگری رسیدگی کنید.

 

۳. استفاده از تکنولوژی به سود شماست.

پرداخت صورتحساب در پایان یک وعده غذایی، اغلب وظیفه سنگینی است. پیش خدمت ها باید کارت های اعتباری را جمع کنند، برای ثبت ببرند، رسید چاپی را به میز مورد نظر برسانند . حتی پس از اینکه رسیدها  به میزها تحویل داده شد، مشتری ها همچنان به گپ زدن و نکته برداری تمایل بیشتری دارند. جهت تسریع این روند، با توجه به بودجه کاری خود، استفاده از یک دستگاه پرداخت سیار (POS) را در نظر بگیرید. با استفاده از وسایلی که به تکنولوژی روز مجهز هستند، پیش خدمت ها میتوانند سر میز، روبروی مشتری پرداخت را انجام دهند و یا اینکه این امکان برای مشتری فراهم میشود تا مشتری در حال ترک رستوران پرداخت خود را انجام دهند.

 

افزودن به سبدخرید
basket
افزودن گوش به زنگ
basket
افزودن به سبدخرید
basket
افزودن گوش به زنگ
basket
افزودن به سبدخرید
basket
افزودن گوش به زنگ
basket
افزودن به سبدخرید
basket
افزودن گوش به زنگ
basket

+ مشاهده محصولات بیشتر این دسته

 

۴. سالن غذاخوری خود را به روز کنید.

در صورتی که رستوران شما واقعا با سود دهی میزها در کشمکش باشد، چیدمان مجدد رستوران را در نظر بگیرید. میزها و صندلی ها را در مرکز سالن غذاخوری قراردهید به طوری که به گوشه های سالن و دیوارها نزدیک نباشند. چرا که مشتری تشویق میشود غذا را زودتر صرف کند. از آنجایی که وسط سالن اغلب راحت تر و تا حدی بی قراری به همراه دارد بنابراین میهمانان به طور طبیعی غذای خود را با سرعت بیشتری خواهند خورد. به علاوه، تمایل دارند که زمان بیشتری را معطل کنند و به اصطلاح عامیانه روی مبلمان نشسته و مدت بیشتری را صرف کنند! برگزاری میهمانی های کوچک در میز و صندلی های جمع و جور به جای مبلمان، بهتر خواهد بود. توجه به این نکته مهم است که در رستوران های معمولی بسیار رایج است که افراد برای سرویس سریع و راحت، هزینه پرداخت میکنند. به روز رسانی دیگری که میتوانید برای سالن اعمال کنید، تغییر طرح و رنگ داخلی میباشد. رنگ های روشن ، مثل قرمز، زرد، نارنجی ، سبز، ضربان قلب و فشارخون فرد را بالا میبرد. این امر میهمانان را هیجان زده کرده  و ناخودآگاه به سریع تمام کردن غذا تشویق میکنند که در افزایش بازدهی میزها نتیجه می دهد. برای تنظیم و ایجاد طرح و رنگ خود، در نظر داشته باشید دیوارها را سایه روشن رنگ کنید، از لوازم با طرح پررنگ تر استفاده کنید، از تصاویر استفاده کنید و یا غذا را در ظروف رنگ روشن سرو کنید.

 

۵. منوی خود را بصورت فشرده آماده کنید.

در حالی که بیشتر رستوران داران بر این باورند که ارائه ی یک منوی شلوغ تر به مشتری کمک میکند که راحت تر تصمیم گیری کنند، در واقع تصمیم گیری آنها سخت تر میشود. زمانی که افراد با انتخاب های بیش از حد مواجه میشوند، دچار استرس میشوند و پیدا کردن چیزی که مورد دلخواه آنها باشد، زمان بیشتری خواهد برد. به جای این کار،  منوی کوچک تری که فقط شامل گزینه های معروف تر باشد ارائه دهید. منو را برای تغییر بین فصل ها باز بگذارید یا هر هفته سه مورد خاص و منحصر به فرد را ارائه دهید. نکته اینجاست که هرچه میهمانان شما سریع ترتصمیم بگیرند که چه میخواهند، سفارش آنها زودتر آماده خواهد شد. این کار به زمان صرف کوتاه ترو بازدهی بیشتر می انجامد. با اعمال تغییرات مختصر در نحوه سرویس دهی پیش خدمت ها و رفتار با میهمانان یا با به روزرسانی سالن غذاخوری یا منوی خود، تعداد بالایی میهمان در بیرون رستوران یا ورودی خواهید داشت بدون اینکه میهمانان احساس نارضایتی یا ازدحام و شلوغی داشته باشند.

 

 

مترجم فاطمه اسماعیلی