شماره پشتیبانی: ۷۲۱۱۳-۰۲۱
لوازم پخت پیتزا

پیتزا و ابزار ضروری برای پخت آن

 

پیتزا یکی از کانسپت‌های محبوب در فست فودهاست که فرایند تهیه آن نسبتا زمان‌بر است اما با استفاده از ابزار پخت درست می‌توان زمان و انرژی آماده سازی آن را به حداقل کاهش داد.

امروزه پیتزا در سراسر کشور در بسیاری از کافه‌ها، پیتزا فروشی‌ها، کافه‌های سیار و رستوران‌ها به دلیل افزایش استقبال از آن، سرو می‌شود و به شدت محبوب و پرطرفدار شده است. برای پخت یک پیتزای خوب، مهم است که انواع مختلف پیتزا را بشناسید و از تاثیر ضخامت آن در قالب‌ها، سبک‌های مختلف سطوح پیتزا، جنس ابزار پخت پیتزا و تعمیر و نگهداری آن‌ها در سرعت و کیفیت پیتزا باخبر باشید. برای درک همه این موارد در ادامه از ابزار پخت پیتزا برای شما بیشتر خواهیم گفت.

باکس‌های نگهداری خمیر، وردنه و شانه پیتزا که برای آماده سازی خمیر استفاده می‌شوند، انتخاب درست قالب پیتزا که مهمترین فاکتور برای پخت یک پیتزای خوشمزه است و باید با توجه به نوع پیتزا (ایتالیایی و آمریکایی) و اندازه آن انتخاب شود، غلتک و کاتر برش برای اسلایس کردن پیتزا استفاده می‌شود و اگر مناسب کار نباشد می‌تواند به راحتی شکل پیتزا را خراب کند، پاروی پیتزا برای وارد کردن خمیر و خارج کردن پیتزا از فر استفاده می‌شوند و باید با توجه به سایز پیتزا، نوع فر و ..... انتخاب شوند، همگی عواملی هستند که به کمک یکدیگر مراحل آماده سازی پیتزا را سهولت بخشیده و در زمان صرفه جویی می‌شود.

وجود ابزار با کیفیت و با دوام در هر آشپزخانه‌ای ضروری است. شما می‌توانید برای تهیه ابزار پخت پیتزا از قانون یک بار خرید استفاده کنید و محصولات با کیفیتی را تهیه کنید که نیاز به تعویض و تعمیر مداوم نداشته باشند.

ابزار پخت پیتزا

  • قالب پیتزا

قالب پیتزا یکی از ضرروری‌ترین ابزار پخت پیتزا است که خمیر و محتویات پیتزا درون آن قرار گرفته و سپس به کمک پاروی پیتزا به داخل فر انتقال داده می‌شود.

انواع مختلفی از قالب پخت پیتزا وجود دارد که هر یک از آن‌ها یک سبک متفاوت پیتزا را تولید می‌کند مانند پیتزای ایتالیایی یا پیتزای آمریکایی. نوع ظرف و قالب مورد استفاده شما به نوع پیتزای مورد نظر شما بستگی دارد. قالب‌های عمیق در مقایسه با قالب‌های معمولی پخت پیتزا با توجه به اندازه دیواره‌های جانبی فلزیشان، بسیار متفاوت هستند. قالب‌های عمیق در هر دو شکل گرد و مربع وجود دارند. آن‌ها همچنین از جنس‌های متنوعی همچون آلومینیوم، تفلون، فولاد ضد زنگ و قلع تولید می‌شوند. علاوه بر این، از قالب‌های عمیق می‌توان در هر گونه فر صنعتی استفاده کرد.

  • توری پیتزا

توری پیتزا یکی از ابزارهای پخت پیتزا است که به سریعتر آماده شدن پیتزای شما کمک می‌کند. برای دیدن بهترین نتایج، حتما یک بار هم که شده از توری پیتزا برای پختن پیتزای خود در یک فر استفاده کنید. به دلیل وجود صفحه مشبک، گرما راحت‌تر می‌تواند از طریق منافذ به خمیر پیتزا منتقل شود. این باعث می‌شود که پوسته خارجی پیتزا نازک و ترد باشد.

  • فرچه پیتزا

فرچه پیتزا یک وسیله تمیز کننده ضروری است که کمک می‌کند تا سطح فر یا کوره تمیز و بدون آلودگی و لکه نگه داشته و مشتریان راضی باشند. فرچه پیتزا با قدرت صنعتی و سیم‌های برنجی سفت و سخت خود سطح فر را پس از هر بار استفاده، تمیز نگه می‌دارد. شما با در دست داشتن یک برس پیتزا، همواره آماده تمیز کردن روغن و چربی‌های ضخیم چسپیده به سطح فر و جلوگیری از مواد باقی مانده از مواد غذایی تازه هستید.

  • کاتر پیتزا

کاتر پیتزا یک تیغه برش منحنی یا دایره‌ای شکل دسته‌دار است که به عنوان یک ابزار برش به منظور برش و قسمت‌بندی پیتزا، لازانیا، کیک و سایر غذاهای مشابه به قطعات کوچک‌تر عمل می‌کند. این وسیله به طور معمول از فولاد ضد زنگ ساخته شده است اما مواد کامپوزیتی مورد استفاده برای برش پیتزا نیز وجود دارد. شایع‌ترین شکل‌های کاتر پیتزا، کاتر منحنی یا چرخ برش است. هر دو به این منظور طراحی شده‌اند تا از طریق تیغه خود با حداقل آسیب به مواد غذایی و لایه بالایی، غذا را برش دهند.

  • غلتک خمیر

غلتک خمیر، یکی از ابزا‌رهای پخت و آماده سازی پیتزا است که شبیه به یک پین کوچک نازک و یا یک پنجه دوار کوچک است و برای آماده سازی و سوراخ دار کردن خمیر نان، خمیر کراکر، خمیر پیتزا یا خمیر شیرینی استفاده می‌شود تا از حباب‌دار شدن و بالا آمدن خمیر جلوگیری شود. این ابزار تخصصی اغلب در نانوایی‌های حرفه‌ای و فست فودها یافت می‌شود و استفاده از آن در خانه‌ها و محل‌هایی که گاهی در آن‌ها خمیر پخت می‌شود رایج نیست. غلتک‌‌های خمیر در جنس‌های مختلف از جمله نایلون، پلاستیک و فولاد ساخته موجود است.

  • پاروی پیتزا

پاروی پیتزا یکی از ابزار‌های پخت پیتزا است که برای برداشتن پیتزا از سطح کار و قرار دادن آن‌ها در فر مورد استفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها ممکن است دارای اندازه و شکل متنوعی باشند که با انواع مختلف پیتزا و طول‌های مختلف و با هر نوع زمینه کاری متناسب باشند. استفاده از پاروهایی که بیش از حد طویل هستند ممکن است سخت باشد و آن‌هایی که خیلی کوتاه هستند نیز اجازه نمی‌دهند که موقع پخت پیتزا فر را به درستی مدیریت کنید. پاروی پیتزا ممکن است از آلومینیوم، چوب و فلز ساخته شود. جنس‌های مختلف به عملکرد و ویژگی‌های مختلف این ابزار وابسته هستند. امروزه طیف گسترده‌ای از پاروهای پیتزا وجود دارد، پارو‌های بلند و بزرگ، پیتزا‌ها را به اجاق هل می‌دهند و پارو‌های کوچک‌تر آن‌ها را بیرون می‌آورد. پارو‌های پیتزا ویژگی‌های مختلفی دارند که می‌تواند نیازهای مختلف را برآورده کند. در اینجا چند نکته برای انتخاب یکی از مواردی که برای نیازهای شما مناسب است، آورده‌ایم:

  • شکل پاروی پیتزا:

گرد یا مستطیل شکل: پاروی مستطیل شکل انتخابی امن و سنتی است، این پارو سطح بزرگتری در تماس با پیتزا را فراهم می‌کند و تنها سطح جلویی پارو برای بلند کردن پیتزا مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاروی گرد دارای نقطه دسترسی گسترده منحنی و بزرگ است که آشپز را را قادر می‌سازد تا پیتزا را نه تنها از جلو  بلکه حتی از طرفین نیز حرکت دهد و جابجا کند. علاوه بر این، نبود گوشه‌های تیز در پاروی گرد، پیتزا‌ را به داخل فر نزدیک‌تر می‌کند و این امر موجب اطمینان بیشتر از دسترسی راحت به پیتزا و اطلاع از کارکرد قسمت مرکزی فر می‌شود.

  • اندازه پاروی پیتزا:

اندازه پاروی پیتزا باید براساس اندازه پیتزای مورد نظرتان انتخاب شود. پیتزای استاندارد دارای قطری حدود 33 تا 36 سانتی‌متر است و این در حالی است که حداکثر اندازه پیتزا می‌تواند به حداکثر 45-50 سانتی‌متر برسد. وقتی پیتزا بزرگتر می‌شود ما می‌توانیم از اصطلاح "پیتزا به سبک رم، یا پیتزا متری" صحبت کنیم. این نوع پیتزا نیاز به استفاده از پاروی بسیار بزرگ مستطیل شکل دارد. اندازه دسته پارو باید بر اساس عمق فر مورد استفاده شما انتخاب شود. دسته باید به اندازه کافی بلند باشد تا از سوختگی جلوگیری شود. دستگیره‌های کوتاه‌تر از 30 سانتیمتر برای کوره‌های تونل شکل و فر‌های کوچک که معمولا در بار‌ها استفاده می‌شوند، توصیه می‌شوند. دسته‌های اندازه‌گیری 60 سانتیمتر مناسب برای فر‌های الکتریکی حرفه‌ای می‌باشند، در حالی که دسته‌های 120 تا 200 سانتیمتر مناسب برای فر‌های بزرگ صنعتی هستند.

  • جنس پاروی پیتزا:

 پاروی پیتزا همانند دیگر ابزار پخت پیتزا ممکن است از مواد مختلف ساخته شده باشد. مزایا و معایب رایج ترین مواد عبارتند از:

پاروی چوبی: چوب جنس بسیار سنتی است دوام کمتری دارد و تمیز نگه داشتن آن دشوار است.

پاروی فولادی: برخلاف پارو‌های ساخته شده از چوب، دارای دوام بیشتر، نرم‌تر و صاف‌تر و قوی‌تر هستند. آن‌ها نسبت به اصطکاکی که ممکن است در هنگام مانور بین سطح کار و فر گاز رخ دهد مقاوم هستند. از سوی دیگر، پارو‌های فولادی سنگین‌تر از پاروهای آلومینیومی هستند.

پاروی آلومینیومی:  این نوع از پاروی پیتزا سبک بوده و می‌تواند تماس بین خمیر و پارو را کاهش دهد. چنین ساختاری آن‌ها را قوی و با دوام می‌سازد. با توجه به وجود منافذ و سوراخ در سطح پارو، وزن کاهش می‌یابد. با این حال، آن‌ها همچنان ظریف‌تر از انواع دیگر پارو‌ها هستند.

بهترین پاروی پیتزا کدام است؟ چرا آلومینیوم بهتر از چوب است؟

 

صاحبان فست فودها هر روز صدها پیتزا را تهیه می‌کنند تا مشتریان خود را همزمان با بهینه‌سازی زمان و کاهش فشار با رعایت استانداردهای کیفیت بالا، حفظ کنند. به همین دلیل ابزارهایی که از آنها به منظور توسعه کار خود استفاده می‌کنند باید سبک، آسان، با دوام و بهداشتی باشند. به همین دلیل در طول چند سال گذشته، ابزار پخت پیتزا آلومینیومی جایگزین ابزار چوبی سنتی شدند.

پارو‌های آلومینیومی بهتر از پارو‌های چوبی هستند، زیرا کار با آن‌ها راحت‌تر است و در حین کار سرعت را افزایش می‌دهند و به همین ترتیب بهره‌وری بالاتری دارند. پاروهای مشبک منفذ‌دار آلومینیومی اجازه می‌دهند تا آرد اضافی حذف شود و کوره‌ها و فر‌ها تمیز بماند و دود حاصل از سوختن خورده خمیر و آرد ایجاد نشود و خمیر زیرین پیتزا دچار سوختگی نشود. پارو‌های جدید نیازی به تعویض سریع و مداوم ندارند و مدت زیادی برای شما کار می‌کنند که این مورد باعث صرفه‌جویی در سرمایه نیز می‌شود. پارو‌های فلزی را می‌توان بهتر و سریع‌تر تمیز کرد، آن‌ها مایعات را جذب نمی‌کنند و از گسترش باکتری‌ها نیز جلوگیری می‌کنند.