شماره پشتیبانی: ۷۲۱۱۳-۰۲۱
لوازم شستشو

لوازم شسشتو و نظافت در رستوران

نادیده گرفتن اهمیت بهداشت و تمیز کردن آشپزخانه به صورت منظم، می‌تواند عواقب خطرناکی برای افراد داشته باشد. از آنجا که آشپزخانه محل تهیه غذا است، اجتناب از تمیز کردن این منطقه می‌تواند منجر به مسمومیت غذایی ناشی از آلودگی محیط شود. به این ترتیب حفظ بهداشتی محیط آشپزخانه ضروری و مستلزم استفاده از ابزار نظافت و شستشو است. نظافت آشپزخانه شامل پاکسازی سطوح و کانتر‌ها و تمیز کردن هر وسیله‌ای است که در هنگام آشپزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رها کردن مواد غذایی در محیط گرم و بسته آشپزخانه اجازه می‌­دهد تا باکتری­‌های مضر رشد کرده و در سراسر آشپزخانه گسترش یابند. ابزارهای شستشو و نظافت آشپزخانه بسیار مختلف و متنوع هستند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

فرچه تمیز کننده

فرچه­ تمیز کننده یکی از ابزارهای نظافت و شستشو است که از یک دسته و برس تشکیل شده‌­اند. تنوع بسیار زیادی برای فرچه‌های تمیزکننده وجود دارد. ده‌ها مدل از انواع مختلف فرچه وجود دارد که هر نوع استفاده خاصی دارد. فرچه‌های تمیز کننده یکی از انواع ابزار آشپزخانه و ابزار نظافت و شستشو است که برای تمیز کردن ظروف، وسایل، سطوح و مخازن دستگاه‌ها در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و حتی جایگزین مناسبی برای اسفنج و ابر و تمیز کردن دستی است. بعضی از آن‌ها دارای مخزن مخصوص مواد شوینده نیز هستند که از طریق فرچه بر روی سطوح قرار می‌گیرد.

برخی از انواع فرچه تمیزکننده:

گانگ براش هنی پنی

گانگ براش هنی ­پنی یک ابزار شسشتوی تخصصی است که برای تمیز کردن آسان سرامیک کف و دیواره‌های داخلی مخزن سرخ کن هنی ­پنی به کار می‌رود. شما می‌توانید برای تمیز کردن ساده‌تر و نتیجه درخشان‌تر، از نمک دریایی در فرایند جوش در مخزن سرخ‌کن استفاده کنید تا لکه‌های سمج و سوخته به آسانی جدا شوند.

فرچه تمیزکننده دستگاه قهوه

بعد از تهیه و سرو یک فنجان کامل اسپرسو، اکنون وقت آن رسیده است تا همه چیز را مرتب و تمیز کنید. برای تعمیر و نگهداری تجهیزات دستگاه قهوه ساز شما به تمیز کردن آن‌ها با ابزار مناسب نیاز دارید. یکی از مزایای  تمیز نگه داشتن دستگاه، افزایش عمر دستگاه و جلوگیری از ایجاد بوی بد ناشی از ماندن بقایای قهوه از استفاده قبلی است. یکی از این ابزار شست و شو، فرچه تمیز کننده دستگاه قهوه است. هنگامی که دانه‌های قهوه تازه را در مخزن قرار داده‌اید تا دم بکشد، بعد از اینکه قهوه به درستی دم کشید، دانه‌ها قطعات کوچک و نازکی را در ظرف از خود به جا می‌گذارند. در برخی از دستگاه‌های قهوه ساز، مخزن قابلیت جدا شدن دارد و دستگاه به شما امکان تمیز کردن ظرف را می‌دهد و در برخی دیگر از آن‌ها، مخزن به دستگاه متصل شده و امکان جدا کردن آن نیست. بنابراین شستشوی آن‌ها دشوار است و شما تنها با کمک یک برس یا فرچه تمیز کننده می‌توانید آن‌ها را به سرعت پاک کنید.

چگونه تجهیزات آشپزخانه صنعتی را تمیز کنیم؟

  • سرخ کن‌ها : مخزن سرخ کن‌ها را يك يا دو بار در هفته بجوشانید.
  • فر‌ها و اجاق‌ها: به عنوان بخشی از وظایف بهداشتی و نگهداری هفتگی خود، قفسه‌ها، دیواره‌ها و درب‌ها را پاک کنید.
  • مشعل‌ها، سطوح پهن و سطوح آشپزی: این قطعات و سطوح را با استفاده از یک اسپری ضد عفونی‌کننده یا آب گرم و صابون بشویید.

ابزار نظافت

جارو و خاک انداز، که نسخه کوچک آن نیز تقریبا شناخته شده است، یکی از ابزارهای نظافت و شستشو است که در آشپزخانه‌ها از آن استفاده می‌شود. جارو از یک دسته طویل که به فرچه تمیز کننده متصل است، تشکیل شده است و خاک انداز نیز برای سهولت در استفاده به یک دسته طویل متصل است. اگرچه اغلب برای استفاده در منزل از جارو و خاک انداز‌های کوچک استفاده می‌شود، اما در مصارف صنعتی و تجاری و رستوران‌ها و سالن‌ها از جارو و خاک انداز‌های دسته بلند استفاده می‌کنند تا از خم شدن‌های مکرر جلوگیری شود.

مواد شوینده

دستگاه‌های اسپرسو و دیگر دستگاه‌های قهوه‌ساز اگرچه برای شما قهوه باکیفیتی می‌سازند و تنها باعث حفظ  طعم و مزه قهوه می‌شوند، اما با گذشت زمان، آب سخت، آهک و دیگر مواد معدنی می‌تواند باعث ایجاد آسیب در سطح داخلی آن‌ها شود و باعث بروز ناخالصی درطعم و در نهایت آسیب رساندن به قهوه‌ساز شما شود. این فرایند حتی می‌تواند در ظرف‌های ساده قهوه جوش نیز به سادگی اتفاق بیافتد و به طور کلی هر ظرفی که در آن از آب و حرارت استفاده می‌کنید می‌تواند تحت تأثیر این فرایند قرار گیرد. در بسیاری از موارد افراد پیشنهاد می‌دهند که برای تمیز کردن دستگاه قهوه‌ساز از سرکه و آب جوش استفاده شود اما این در حالی است که سرکه توانایی زدودن رسوبات سنگین ظروف را ندارد.

بنابراین، چگونه باید یک قهوه ساز یا یک ظرف قهوه را تمیز کنیم؟

بهتر است از سرکه و دیگر راه‌های جادویی استفاده نکنید و از محصولاتی استفاده کنید که به طور خاص برای از بین بردن این مشکل طراحی شده‌اند. توصیه می‌شود که دستگاه‌های قهوه ساز خود را هر سه ماه یکبار با شوینده‌های مخصوص تمیز کنید. اما اگر آب آشامیدنی محل زندگی شما بسیار سخت است، ممکن است لازم باشد آن را مرتبا تمیز کنید.

پودر شستشوی دستگاه اسپرسو

اگر شما بخواهید از ابزار شستشوی بی‌خطر، غیر‌سمی و بدون فسفات استفاده کنید، پودر‌های شستشوی دستگاه اسپرسو این رضایت را به شما می‌دهند. پودر‌های شستشو بر خلاف سرکه، بی‌بو هستند و به وسیله آب کاملا شستشو داده می‌شوند. پودر‌های شستشوی ایده آل برای دستگاه‌های قهوه‌ساز قطره‌ای، قهوه‌ساز‌های تک فنجان نظیر نسپرسو، دستگاه‌های اسپرسو دستی و ماشین‌های اسپرسو اتوماتیک هستند. کافی است فقط پودر را در آب مخلوط کنید، محلول را داخل مخزن آب ریخته و آن را با آب شیرین بشویید.

پودر ماشین ظرف شویی

یکی از انواع مواد شوینده‌ای که در نظافت ظروف آشپزخانه کاربرد دارد، پودر ماشین ظرفشویی است. پودر‌های ماشین ظرفشویی مواد شوینده و تمیزکننده به شکل پودر هستند. این پودر‌ها به همراه فرمول‌بندی خاص برای کاهش لکه‌گیری و غلیظ شدن در آب طراحی شده‌اند و به منظور راحت‌تر آزاد شدن آن‌ها در آب، آن‌ها را گرانوله می‌کنند.

به طور سنتی، پودر ماشین ظرفشویی با استفاده از سفید کننده‌های کلر، رنگ‌ها، فسفات‌ها و سایر مواد شیمیایی ساخته شده است، اما در حال حاضر بیشتر کارخانه‌جات تولید مواد شوینده در حال استفاده از جایگزین‌های طبیعی و سازگار با محیط زیست این محصولات هستند. بعضی از پودر‌های ماشین ظرفشویی به ویژه برای تمیز کردن و مراقبت ویژه از ظروف خاصی همچون ظروف چینی، طراحی شده‌اند.

مزایای مهم استفاده از پودر ماشین ظرفشویی عبارتند از:

  • از خود خط و لکه به جای نمی‌گذارد و به سرعت خشک می‌شود.
  • برای شستشوی دستی و همچنین استفاده در انواع ماشین‌های ظرفشویی اتوماتیک مناسب است.

شیرآلات صنعتی آشپزخانه

شیرآلات آشپزخانه یکی از ابزار­های مهم مرتبط با شسشتو و نظافت و حفظ بهداشت کلی محیط رستوران و آشپزخانه هستند. اگر به فکر ارتقاء آشپزخانه خود هستید و سیستم سخت‌افزاری و شیرآلات شما خراب شده، نشتی دارد و چکه می‌کند، بهتر است به فکر تعویض آن‌ها باشید. اکثر شیرآلات با ضمانت طول عمر بالا و حفظ کیفیت ارائه می‌شوند.

امروزه شیرآلات بسیار معتبری تولید می‌شوند که بر حسب کاربردشان، متفاوت هستند. در زیر نکات مهمی که در حین خرید شیرآلات باید به آن‌ها توجه داشته باشید را باهم می‌خوانیم:

شیر با تعداد سوراخ‌های نصب شده مطابقت داشته باشد

بیشتر سینک‌ها با حفره‌های جانبی از پیش تعبیه شده برای نصب شیرآلات و لوازم جانبی آن‌ها همچون اسپری‌های جانبی و یا مخزن مایع ظرفشویی در مکان مورد نظر طراحی می‌شوند. اگر قصد دارید سینک اصلی خود را نگه دارید، باید یک صفحه پایه برای پوشش هر سوراخ اضافی داشته باشید. در بیشتر اوقات سینک فروخته شده به همراه شیرآلات، در هنگام نصب بر روی کانتر، تمامی حفره‌های مورد نیاز را سازمان‌دهی می‌کند. اما خرید یک شیر آب که نیاز به سوراخ‌های بیشتر از سینک شما دارد انتخاب خوبی نیست. چرا که مجبور خواهید شد سوراخ‌های اضافی را در سینک ایجاد کنید.

سبک طراحی و ظاهر شیرآلات

شیر‌های تک دسته راست بسیار رایج و اغلب ارزان قیمت هستند، اما ممکن است نیاز به جابجایی یك مخزن را داشته باشید تا زیر ظروف بزرگ قرار گیرد. برهی از مدل‌ها گردن بلندتری دارند، اما اگر سینک شما کم عمق باشد، می‌تواند باعث پاشیده شدن آب به اطراف شود. به طور کلی هر سبکی را که انتخاب می‌کنید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که سر شیر به اندازه کافی برای رسیدن به کل سینک جابجا می‌شود یا خیر.

نصب و تعمیرشیرآلات

جایگزینی و نصب همزمان شیرآلات و یک سینک بسیار ساده‌تر است، زیرا می‌توان همان ابتدا شیر را در سینک یا در آشپزخانه نصب کرد، قبل از اینکه سینک جایگزین شود. نصب آن دسته از اتصالاتی که می‌توانند توسط پیچ گوشتی محکم شوند نیز ساده است. اگرچه بسیاری از شیرآلات ضمانت نامه دارند و نشتی نداشتن آن‌ها تضمین شده است، اما اگر شیرآلات شما دچار چنین مشکلاتی شد، شرکت سازنده با استفاده از ضمانت نامه‌ای که در هنگام خرید دریافت کرده‌اید، شیرآلات سالم را برای شما جایگزین و نصب می‌کند.